Loading

وبلاگ

 کمی درباره ی HTML5

کمی درباره ی HTML5

HTML5، جدیدترین نسخه ی زبان فراگیر وب، یک نسخه ی کاملاً جدید و دارای پتانسیل و قابلیت هایی است که آینده ی اینترنت را شکل خواهد داد. HTML5 یک پروژه ی کد منبع باز است و حرکت به سمت وب آزاد را یک قدم به جلو می برد.

در عین حال اشاره به این نکته مهم است که HTML5 یک ارتقای عادی برای مشخصات HTML نیست: از زمان انتشار HTML4 در دهه ی 90 میلادی، این یک تحول و پیشرفته عمده محسوب می شود.

 

Who

ایجاد و ویرایش مشخصات HTML5، هدف اصلی Web Hypertext Application Technology Working Group است که مجمعی متشکل از متخصصان و سایر افرادی که به این پروژه علاقه مند هستند و به صورت رایگان وقت و تخصص خود را برای پیشرفت این پروژه در اختیار آن قرار می دهند، می باشد.

اگر چه هماهنگ سازی ورودی صدها هزار کار گروه، پیچیده به نظر می رسد، اما فرآیند انجام این کار، به شکل شگفت انگیزی ساده است: افرادی که در این پروژه همکاری می کنند بازخوردها را از طریق ایمیل برای Ian Hickson (بله درست است فقط یک نفر) ارسال می کنند و پس از بررسی های دقیق و بحث و بررسی و تحقیق لازم، Hickson نتیجه کار را به اطلاع آن ها می رساند. برای برقراری تعادل، WHATWG اعضایی دارد که در صورت نیاز می توانند این ایده ها را نادیده بگیرند یا قبول کنند. گروه دیگری که بر روی HTML5 کار می کند، W3C یا World Wide Web Consortium به آدرس www.w30.org است (یک سازمان بین المللی به سرپرستی تیم برنرز لی)، یعنی همان کسی که HTML را اختراع کرد. Ian Hickson نیز عضوی از این گروه است.

یک نکته ی جالب، رفتار Hickson و سایرین در مورد ویرایش مشخصات HTML5 است. آن ها تا جایی پیش رفته اند که ویژگی هایی را که نامناسب یا بسیار پیچیده تشخیص دهند، حذف می کنند. به عنوان مثال Local Web Storage، یک ویژگی که به شکل عمده ای بر اساس مفهوم کوکی ها توسعه پیدا کرده است، اساساً بخشی از مشخصات اولیه ی HTML5 بود اما به دلیل این که اعضای گروه فکر می کردند HTML5 را بسیار بزرگ می کند آن را کنار گذاشتند. WHATWG همچنین چندین عصر Presentation نظیر فونت و رنگ پس زمینه را با این ایده که آن آیتم ها در CSS بهتر عمل می کنند حذف کردند. علاوه بر این، Hickson و سایرین امیدوارند بتوانند یک فرآیند بسیار مؤثرتر برای توسعه ی آتی HTML پیدا کنند. Hickson می گوید: "به طور کلی، من سعی می کنم به سمت یک مدل بدون نسخه یا unversioned حرکت کنم که در آن به طور مداوم مشخصات HTML روزآمد می شود و فرآیندهای طولانی قبلی حذف شده است. گروه ما کارهایی را که هریک از بخش ها به طور مستقل انجام می دهند پی گیری می کند."

 

What

HTML5 قابلیت های جدیدی شامل canvas element، Web Workers، Offline Web applications، تعدادی از انواع ورودی های جدید (برای فرم های وب) و اضافات متعددی که به بهتر شدن HTML کمک شایان توجهی می کند را ارائه می کند. canvas element یک ویژگی است که خیلی ها در مورد آن هیجان زده شده اند. یک canvas element در اصل یک bitmap خالی بر روی یک صفحه است. مشخصات WHATWG توضیح می دهد که می توان از آن برای رندر کردن نمودارها، گرافیک بازی ها یا سایر تصاویر استفاده کرد. توسعه دهندگان خلاق وب بدون هیچ شکی می توانند جاهای خالی را پر کنند.

HTML5 همچنین دارای یک Web Worker API است که به صفحات وب اجازه می دهد اسکریپت های گروهی را بدون دخالت در تجربه ی کاربری به اجرا درآورند. در حال حاضر اگر مرورگر شما در حال انجام کاری باشد برای ادامه ی استفاده از صفحه ی وب یا مرورگر هیچ انتخابی ندارید مگر این که منتظر باشید تا کار قبلی به پایان برسد. با استفاده از Web Workers، مرورگر به نوعی عملکرد چند کاره مجهز می شود؛ شما می توانید چندین وظیفه را به طور همزمان انجام دهید، یکی در پس زمینه و سایر کارها در پیش زمینه. اگرچه کاربران همیشه قادر بوده اند در حالیکه آف لاین هستند به نسخه ی کَش شده یک صفحه ی وب دسترسی پیدا کنند، HTML5 یک تجربه ی کاملاً متفاوت را در کار با برنامه های کاربردی تحت وب در حالت آف لاین عرضه می کند. به جای کش کردن اطلاعات ابتدایی یک صفحه ی وب، سایتی که بتوان در حالت آف لاین از آن استفاده کرد تمام فایل های مورد نیاز مرورگر شما را برای این که در حالت آف لاین و بدون اتصال به وب قادر باشد از آن سایت استفاده کند در اختیار آن قرار می دهد. سپس، وقتی شما آن لاین نیستید، کماکان می توانید با آن صفحه وب ارتباط برقرار کنید. ویدئوها را تماشا کنید و حتی متن یا داده را وارد نمائید. وقتی دوباره به اینترنت متصل شوید، مرورگر تغییرات را آپ لود می کند.

اگر مسائل ذکر شده شما را تا حدودی به یاد Google Gear می اندازد بدان خاطر است که این هم ابزاری است که شباهت بسیاری به آن دارد اما حتی گوگل نیز اعتقاد دارد HTML5 راه حل بهتری است زیرا این کمپانی به واسطه ی وجود امکان استفاده از برنامه های کاربردی تحت وب به صورت آف لاین در حال حذف Gears است.

ویژگی های متعدد دیگری نظیر قابلیت drag&drop، کنترل های جدید برای فرم ها، و چیزهای زیاد دیگر در HTML5 وجود دارد اما مهم ترین همه این ها، عنصر بحث انگیز ویدئو است.

 

نبرد ویدئوهای تحت وب

بحث انگیزترین ویژگی HTML5؛ لااقل خارج از گروه های WHATWG و W3C پخش ویدئوی تحت وب است. در حال حاضر، ویدئوهای تحت وب برای پخش به یک برنامه افزودنی مثل Adobe flash نیاز دارند اما HTML5 پشتیبانی محلی از ویدئو را در اختیار مرورگرها قرار می دهد. این ویژگی برای کاربرانی که از اجبار نصب و استفاده از برنامه های افزودنی و در عین حال اختصاصی مثل Adobe flash برای تماشای ویدئوهای تحت وب (بدون اشاره به سایر محتواهای تعاملی بر روی سایت های وب که به flash نیاز دارند) به ستوه آمده اند بسیار راه گشا خواهد بود.

مسئله ی عمده در به کارگیری یک جایگزین کد منبع باز برای برنامه های افزودنی مثل Flash و Silver Light مایکروسافت ارتباط اندکی به مشخصات خود HTML5 دارد زیرا WHATWG از قبل عنصر ویدئو را ایجاد کرده است. مشکل در این جا است که هیچ توافق و اتفاق نظری در مورد کُدِک مورد استفاده وجود نداشته است.

شکل (2): HTML5 یک کدک ویدئویی منبع باز را به منظور حذف نیاز به افزودنی های ثالث و اختصاصی نظیر Adobe Flash معرفی می کند. رقبای اولیه، H.264 را که در سال 2003 توسعه پیدا کرد و توسط گروه MPEG (www.mpeg.org) نگهداری می شد و همچنین Ogg Theora محصولی از بنیاد Xiph.org(www.xiph.org) برای این منظور در نظر گرفته بودند. هر یک از این ها مزایا و معایب مخصوص خود را دارند: عموماً این تلقی وجود دارد که H.264 در مقایسه با theora از کیفیت بالاتری برخوردار است (اگرچه در این مورد حرف و حدیث هایی وجود دارد) اما به دلیل این که برای استفاده از آن باید هزینه ی مجوز و پته پرداخت نمود برای HTML5 ایده آل نیست. Theora اگرچه چنین محدودیت هایی ندارد با سؤال های زیادی در مورد کیفیت و قابلیت استفاده از آن روبرو است و به همین دلیل موافقت با به کارگیری آن در هاله ای از ابهام پیچیده شده است.

در این مرحله از کار سودمندی Theora یک موضوع بسیار مهم است زیرا تولید کنندگان مرورگرها نمی توانند در مورد آن به توافق برسند و منطق Hickson این است که به کارگیری کدکی که هیچ کس از آن استفاده نمی کند بی معنی است. یک راه حل، استفاده از کدک VP8 است. وقتی گوگل در ماه فوریه On2 Technologies را خرید، VP8 را نیز به تملک خود درآورد و فرصت آزادسازی این کدک و تبدیل آن به یک استاندارد کد منبع باز را پیدا کرد.

اما بعضی ها هنوز هم نگران مشکلات مرتبط با پته VP8 هستند که وقتی به کدک ویدئویی HTML5 تبدیل شود، رخ می نماید. همین موضوع در مورد Theora نیز مصداق دارد اما WHATWG گزینه های زیادی در اختیار ندارد. علاوه بر این، مشکل مجوز و پته تقریباً در تمام کدک های کد منبع باز وجود دارد بنابراین به نظر می رسد که این، بحث غیرموجه و غیرقابل قبولی باشد.

یکی دیگر از موارد قابل توجه این است که Apple کماکان در خصوص عدم پشتیبانی از Flash بر روی iPad, iPhone و iPod touch در صدر خبرها قرار دارد. برای کاربران این دسته از محصولات Apple، برخورد با پیام دائمی "عدم پشتیبانی از Flash" آزاردهنده بوده است اما استیو جابز کماکان بر این نکته تأکید دارد و به همین دلیل کمپانی Apple با Flash کاری ندارد.

 

When

در اواخر سال 2009، WHATWG برای آخرین بار از مردم درخواست کرد ویژگی های مورد نظر خود برای گنجانده شدن در HTML5 را اعلام کنند. Hickson می گوید "از این جا به بعد بخش اعظم کار اصلی، برطرف نمودن باگ ها و سایر اقدامات تکمیلی است. ما سعی داریم چیزها را با سرعت بسیار کمی به آن بیفزائیم تا از تولید کنندگان مرورگرها پیش نیفتیم". او اشاره می کند که WHATWG در واقع هنوز هم در حال اضافه کردن ویژگی های جدیدی مثل پشتیبانی از زیرنویس های بیرونی برای ویدئوها است.

خوب، بعد از همه ی این ها HTML5 کی به اتمام می رسد و تکمیل می شود؟ این چیزی است که همه منتظر آن هستند اما مدت ها است که بر روی بسیاری از عناصر HTML5 کار فشرده ای صورت گرفته است و تولیدکنندگان مرورگرها در مورد گنجاندن این عناصر در مرورگرها هیچ شکی به خود راه نمی دهند.

WHATWG کماکان به دنبال بازخورد است، این یک پروژه کد منبع باز است بنابراین اگر قصد دارید به پیشرفت آن کمک کنید، به آدرس www.gro.gwtahw مراجعه کنید.

منبع: ماهنامه ی کامپیوتری بزرگراه رایانه

  1. <?php
  2. echo "My first PHP script!";
  3. ?>

دیدگاه‌ها

سلام حمید عزیز

پیوستن توروبه جمع بچه های نویسنده مقالات آی تی و گرافیک سایت بخشایش تبریک میگیم انشاالله در آینده مقالات خودت رو بخونیم 

 

افزودن دیدگاه جدید

صبح ایرانی ، مجله نشاط و سرگرمی

irPowerWeb میزبان مطمئن وب سایت شما

عضویت درخبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما از بروزرسانی محصولات ، خدمات ، اخبار و غیره مطلع خواهید شد

جدیدترین مطالب

1 سال 2 ماه قبل

وقتیکه گوگل در فوریه ی سال گذشته پروژه ی AMP یا صفحات موبایلی پرشتاب رو کلید زد، سر و صدای وب مسترها بلند شد که آیا به این...