Loading

وبلاگ

سایت خوب و سایت بد ، مسئله این است

سایت خوب و سایت بد ، مسئله این است

این روزها بدلیل استفاده روز افزون از وب سایت ها و افزایش سطح آگاهی کاربران، چیزی بیشتر از ظاهر زیبا مورد انتظار کاربران می باشد. طراحی سایت ها باید به شکل کاربردی تر، با عملکردی بهتر و جذاب تر باشد،به شکلی که بتوانید با در نظر گرفتن انتظارات مخاطبان، اطلاعات ارزشمندی را به موتور های جستجو و کاربران ارائه نمایید. اما متأسفانه هر وب سایتی این کار را به درستی انجام نمی دهد.در شبکه گسترده اینترنت، وب سایت های مختلف با طراحی های متفاوتی وجود دارد، که بعضی از آنها هنگام طراحی از اصول و قواعد درستی پیروی می کنند و بعضی دیگر خیر. قواعد طراحی اصولی سایت، بسیار مهم است و باید همیشه به کار گرفته شود. برای استفاده از این قوانین حتماً لازم نیست که در این زمینه متخصص باشید. تعدادی قوانین ساده و اساسی وجود دارند که با رعایت آن ها می توانید به طراحی اصولی سایت خود پرداخته و سایتی منحصر به فرد، با قدرت بالا بسازید که در هر سطحی به خوبی کار کند. برای جلوگیری از رخ دادن این اشتباهات در یک نگاه کلی، به بررسی اصول طراحی سایت خوب و سایت بد می پردازیم.

سایت خوب

هدف کلیدی هر سایتی ارائه اطلاعات است، به عبارت دیگر، یک سایت خوب باید اطلاعات ضروری را با روشی مؤثر و با دستیابی آسان ارائه دهد، که البته این کار با یک سیستم مسیر یابی مؤثر، بدون نیاز به جستجوی طولانی مدت در وب سایت و صفحات مختلف امکان پذیر خواهد بود. هسته اصلی فرآیند طراحی سایت، باید تصمیم گیری کنند که کاربران چه چیزی را انتظار دارند در سایت بیابند. یکی از اصول طراحی وب سایت استفادهِ متعادل از جلوه های تصویری است که باعث افزایش جذابیت سایت شده و می تواند تفکری از برند شما را در کل سایت به نمایش بگذارد.

پس یک سایت خوب باید: 

1- ساده باشد.

کاربران سایت ها تمایل دارند که اطلاعات مورد نیاز خود را با یک نگاه ساده و مطالعه اولیه، بدست آورند. برای تحقق این امر تنها گزینه، مسیریابی آسان می باشد. به منظور مشاهده و درک بهتر مطالب سایت، منوهای آن را با استفاده از صفحات مناسب و قابل اجرا که به وضوح به نمایش در می آیند، آسان کنید. اگر بازدید کنندگان سایت برای یافتن محتوا و اطلاعات مورد نیاز خود مجبور باشند به دنبال مطالب بگردند، به سرعت از سایت شما خارج شده و سایت دیگری را برای هدف خود انتخاب می کنند. پس سایت خود را طوری طراحی کنید که مسیر یابی در آن به آسانی صورت پذیرد.

2- محتوای سایت را درست انتخاب کرده باشد

محتوای مفید و خوب به خوانندگان ارزش و بها می بخشد. مطالب، و طرز قرار گرفتن متون در مکان مناسب باعث ایجاد تغییرات ارزشمندی خواهد شد. باید از قابلیت های زبان خود برای مختصر و مفید کردن مطالب به گونه ای استفاده کنید که دریافت و هضم مطالب برای بازدیدکنندگان آسان باشد.

3- ارتباط بهتری برقرار کند

خوانندگان و بازدیدکنندگان سایت خود را با اطلاعات بیش از حد و اضافی، بمباران نکنید و از همه مهمتر نکاتی مثل رنگ، تایپوگرافی و قابلیت مطالعه را هم در نظر داشته باشید. در یک صفحه بیش از 3 فونت استفاده نکنید و همیشه از فضای سفید به خاطر تأثیر بسزایی که در ایجاد تعادل میان مطالب سایت دارد، بهره ببرید. این ویژگی به تنهایی سایت شما را دگرگون خواهد کرد و باعث می شود که خوانندگان، پیام های مهم و مطالبی را که شما سعی دارید به آنها نشان دهید را سریعاً ببینند و دریافت کنند.

4- توجه بازدیدکنندگان را جلب کند

تمام نکات گفته شده می تواند به شما این اطمینان را ببخشد که با طراحی خوب ، بازدیدکنندگان را به نقاط درست هدایت خواهید کرد. محتوا و همچنین ساده بودن آن امری اساسی و بسیار مهم است و باید همیشه در نظر داشته باشید که در طراحی اصولی سایت توجه بازدیدکنندگان را به اطلاعات مفید و ارزشمند جلب کنید و هرگز آنها را با طراحی پیچیده که هیچ منفعتی برای شما و نرخ تبدیل سایت شما ندارد منحرف نکنید.

سایت بد

وب سایت های نامناسب به جای توجه به کارایی، تمایل به استفاده از انیمیشن های متحرک دارند که به کثرت هم دیده می شوند. در حالی که کاربران ممکن است از این جلوه های تصویری زیبا لذت ببرند ، اما همیشه با کمبود سرعت لود شدن سایت مواجه هستند و همواره برای دستیابی به اطلاعاتشان متحمل دردسر های زیادی خواهند شد. این سایت ها به مسیر یابی فکر نمی کنند و حتی کاربران نهایی را هم در نظر نمی گیرند و همواره وب سایت های زیادی قربانی طراحی نا کارا می شوند. جستجوی کاربران میان صفحات پر از اطلاعات به مدت طولانی برای یافتن جواب سوال های خود با این همه رقابتی که در دنیای مجازی وجود دارد، می تواند وب سایت شما را به دام بیندازد. طراحی سایت ضعیف در بهترین وضعیت می تواند خشم بر انگیز و نامناسب باشد و در بد ترین وضعیت می تواند در تصمیم گیری های بازدید کنندگان سایتتان تأثیرات منفی داشته باشد و باعث ترک آنها از وب سایت شما و گشتن به دنبال سایت دیگر شود. پس سعی کنید در رابطه با اصول طراحی سایت خوب آگاهی کامل داشته باشید، در این صورت می توانید به کاربران خود خدمات ارزنده ای را ارائه کنید.

1- نداند برای چه مخاطبی مطلب می نویسد.

یکی از اصول مهم برای طراحی اصولی سایت این است که شما باید بدانید که سایت خود را برای چه کسانی طراحی می کنید. مخاطبان هدف همیشه از بالاترین اولویت برخوردار هستند و بایستی وب سایت را با توجه به نیاز آنها طراحی کرد. همچنین شما باید با طراحی اصولی سایت، نیازهای آنان را فراهم نموده و قبل از طراحی سایت، مشتریان بالقوه هدف خود را شناسایی نمایید.

2- سخنان دست و پا شکسته و بی معنی بکار ببرد.

مخاطبان شما هیچ شناختی نسبت به شما و کارهایی که در سایت خود انجام می دهید ندارند، پس آنها را با سخنان دست و پا شکسته، سخنان پیچیده و بی معنی، عبارات تکنیکی، تخصصی و کلمات کلیشه ای بمباران نکنید. به آنچه که عرضه می کنید نگاهی نزدیک و دقیق تر داشته باشید، سپس برای بازدیدکنندگان سایت خود با زبان ساده شرح دهید که دقیقاً چه کاری انجام می دهید و چه خدماتی به آنها ارائه می نمایید.

3- محتوای سایت خود را یکنواخت قرارداده و از محتوای استاتییک استفاده کرده باشد.

امروزه محتوا نقش بسیار مهمی را در طراحی اصولی سایت ایفا می کند. خصوصاً این مسئله در تغییرات الگوریتم های گوگل هم نقش اساسی داشته است. به همین علت شما باید محتوایی جدید و مناسب داشته باشید. با بروز رسانی محتوای سایت می توانید رنکینگ سایت خود را افزایش دهید. پس در هر وب سایتی که طراحی می کنید، یک قسمت اخبار و یا Blog در نظر بگیرید.

4- در طراحی سایت از Flash استفاده کرده باشد.

بعضی از وب سایت ها هنوز بر استفاده از Flash پا فشاری میکنند، غافل از این که استفاده از فلش یک اشتباه بزرگ در طراحی سایت می باشد. فایل هایFlash ، می توانند ضربه بزرگی به روند فروش کلی سایت بزنند. یک دلیل این است که موبایل ها، فایل های Flash را پشتیبانی نکرده و قالبیت خواندن آنهارا ندارند. این در حالی است که حجم ترافیک قابل توجهی از این طریق به سایت ها می آید و این خود دلیلی است اساسی برای استفاده نکردن از فایل های Flash . دلیل دیگر این که محتوای فایل های Flash توسط کرولرهای موتورهای جستجو خوانده نمی شوند(اصطلاحاً کرول نمی شنود) و به همین دلیل بهره وری سایت را با مشکل مواجه کرده و شما را از آن هدفی که انتظار داشتید (منظورافزایش ترافیک و رنکینگ سایت) دور خواهد کرد.


شما چه فکرمی کنید؟

افزودن دیدگاه جدید

صبح ایرانی ، مجله نشاط و سرگرمی

irPowerWeb میزبان مطمئن وب سایت شما

عضویت درخبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما از بروزرسانی محصولات ، خدمات ، اخبار و غیره مطلع خواهید شد

جدیدترین مطالب

1 سال 1 ماه قبل

وقتیکه گوگل در فوریه ی سال گذشته پروژه ی AMP یا صفحات موبایلی پرشتاب رو کلید زد، سر و صدای وب مسترها بلند شد که آیا به این...