Loading

Article

طراحی سایت از لحاظ گرافیکی

طراحی سایت از لحاظ گرافیکی

تاکنون تمام نکاتی که ارائه کرده ایم در خصوص طراحی فنی سایت بوده ولی اینبار در مورد طراحی گرافیکی سایت صبت خواهیم کرد دیزاین عناصر و طراحی یک وب سایت کار ساده ای نیست، چون شما باید اطمینان کافی در مورد طراحی بصری، کیفیت و کارایی داشته باشید تا مطمئن شوید آن سایت موفق خواهد بود. در حقیقیت نکات زیادی است که باید در طراحی یک وب سایت رعایت کرد. جای تعجب نیست که همه صاحبان وب سایت ها برای دست یابی به اهداف سایت خود نهایت تلاش خود را انجام می دهند. یک طراح باید همیشه این نکته را به یاد داشته باشد کهنه تنها ظاهر بصری سایت اهمیت دارد بلکه قابلیت استفاده یا کارایی آن نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.
از آنجا که همه علاقمند به داشتن یک وب سایت خوب هستند، بنابراین ما سعی خواهیم کرد شما را با ارائه فهرستی از آیتم های اصولی برای داشتن یک وب سایت موفق یاری کنیم. در این پست شما را راهنمایی خواهیم کرد تا چگونه می توانید اطمینان پیدا کنید که وب سایت شما دارای یک طراحی خوب است. هنگامی که از طراحی خوب صحبت می کنیم، به این معنی است که وب سایت شما می تواند موفق و تاثیرگذار باشد. در اینجا 12 آیتم اصولی را برای شما ذکر خواهیم کرد

1. انتخاب یک رنگ بندی مناسب
هر کمپانی یا شرکت خاص از یک رنگ بندی خاص استفاده می کند که جزئی از نشان تجایری آن نیز محسوب می شود. شما می توانید از این رنگ ها برای طراحی وب سایت خود نیز استفاده کنید. یا می توانید رنگی را انتخاب کنید که مکمل آن باشد. سپس باید این رنگ بندی را حفظ کنید. شما همچنین می توانید با مشاهده وب سایت های دیگر و بررسی اینکه آنها از چه رنگ بندی هایی استفاده می کنند از آنها الهام بگیرید.
2. داشتن یک راهنمای خوب
مثل همیشه، این یک بخش لاینفک از یک وب سایت خوب داشتن است. شما باید مطمئن شوید که سیستم راهبری و راهنمایی که برای وب سایت خود استفاده کرده اید ساده است و به راحتی می تواند کاربر را به جایی که می خواهد باشد برساند همچنین چیزی را که لازم دارد به راحتی پیدا کند. معمولا نوارهای راهنمای وب سایت ها در سمت چپ و یا قسمت بالای سایت قرار دارند. شما نیز می توانید نوار راهنمای سایت خود را در همین قسمت ها قرار دهید چون کاربران به آن عادت دارند.
3. داشتن یک طرح جذاب شارپ
مهم است که همه آیتم های وب سایت شما به صورت مجزا شارپ شده باشد. داشتن یک طرح تند و تیز می تواند کمک کند تا وب سایت شما واضح و آشکار به نظر برسد. هیچ کس دوست ندارد وب سایتی را انتخاب کند که روشن و واضح نیست، مخصوصا در قسمت هدر و متن ها. پس از کدنویسی وب سایت، طرح آن را در فتوشاپ آماده کنید.
4. ارائه یک طرح منظم
شما می توانید با مراجعه به سایت های دیگر و دیدن چیدمان آنها این کار را انجام دهید. می بینید که مطالب درون یک صفحه پراکنده و به هر ریخته نیست. سایت خود را سازماندهی شده و مرتب طراحی کنید. مهم نیست قصد دارید از چه نوع صفحه بندی استفاده کنید، هنوز هم می توانید یک چیدمان خوب داشته باشید، البته اگر می خواهید این کار را انجام دهید.
5. انتخاب یک پس زمینه خوب
راه های زیادی برای کار کردن روی پس زمینه وجود دارد. پس زمینه سایت شما می تواند یک تصویر بزرگ، یک بافت، یک پترن و هر انچه می خواهید باشد. برخی از طراحان فقط از رنگ های یک دست استفاده می کنند که این هم تاثیر و زیبایی خود را دارد. فقط باید مطمئن شوید که متن، تصاویر و لینک ها روی پس زمینه ای که استفاده می کنید بدون هیچ مشکلی قابل خوانده شدن باشند.
6. استفاده از تایپوگرافی خوب
در کنار رنگ، متن نیز اهمیت زیادی دارد، چون خواننده آن را می خواند. از اینرو، شما باید مطمئن باشید از یک فونت خوب استفاده کرده اید که شخصیت و هویت سایت شما را منعکس می کند. شما همچنین باید از سایز مناسبی برای فونت های خود استفاده کنید تا به راحتی قابل خواندن باشد، همچنین فاصله بین حروف، فاصله بین کلمات و پاراگراف ها، رنگ و تایپوگرافی نیز باید به خوبی انتخاب شده باشد چون این ها مهمترین عوامل در طراحی یک وب سایت هستند.
7. استفاده مناسب از فضای راهنما
فضای راهنما را فضای سفید نیز می نامند اما این لزوما به این معنا نیست که این فضا حتما باید سفید باشد. این فضایی است که باعث حفظ تعادل کل وب سایت می شود. می توان آن را با ایجاد فضای تنفس برای عناصر طراحی شبیه دانست. استفاده از فضای راهنما باعث می شود فضای طرح برای کاربران بهتر و دوستانه تر به نظر برسد.
8. منسجم باشد
یک وب سایت می تواند تک و منحصر به فرد باشد، اگر عناصر به کار رفته در آن با ثبات باشند. انسجام در مورد عنوان، سبک فونت، عناصر طراحی و آیتم های دیگر باید حفظ شود. به این ترتیب کل طرح شما منسج خواهد بود حتی اگر وارد صفحات دیگر سایت شوید. اگر هر صفحه از سایت شما دارای طرحی متفاوت از صفحات دیگر سایت باشد کاربران بلافاصله گمراه و گیج خواهند شد.
9. پدینگ ها را در نظر داشته باشید
پدینگ به فاصله بین عناصر و متن باز می گردد. همیشه باید فضای مناسبی بین این دو آیتم وجود داشته باشد به گونه ای که با یکدیگر در تماس نباشند. وجود فضا بین متن و عناصر طراحی خواندن متن ها را راحت تر کرده و چشم ها را کمتر خسته می کند.
10. چشم کاربر را هدایت کنید
نکته حایز اهمیت دیگر در مورد طراحی سایت این است که باید چشم کاربر را به جایی قصد دیدن آن را دارد هدایت کنید. بیشتر کاربران با در نظر گرفتن اینکه تا چه حد می توانند در یک نگاه گذرا مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند و آیتم هایی که می توانند مشاهده کنند به چه میزان با ارزش هستند در مورد یک سایت قضاوت می کنند.
11. گروه بندی عناصر مشابه
با داشتن یک صفحه آرایی مناسب از سردرگم شدن کاربر جلوگیری کنید. شما باید پیدا کردن مطالب را برای کاربران تا حد امکان راحت کنید. برای انجام این کار می توانید عناصر مشابه را گروه بندی کنید. مثلا "پست های جدید" باید در کنار "آرشیو" و یا "محبوب ترین پست ها " قرار داشته باشد.
12. داشتن یک کنتراست خوب
  کنید. یک سری تصویر یا طرح بزرگ را کنار کوچک ترین متن ها قرار دهید. هرگز متن های بزرگ را با تصویر بزرگ در کنار هم قرار ندهید. این کار باعث می شود طرح شما سنگین و عظیم الجثه به نظر برسد. کنتراست را با فونت ها نیز ببینید. این کار را می توانید با استفاده از سایزها و سبک های مختلف فونت انجام دهید.

افزودن دیدگاه جدید

صبح ایرانی ، مجله نشاط و سرگرمی

irPowerWeb میزبان مطمئن وب سایت شما

عضویت درخبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما از بروزرسانی محصولات ، خدمات ، اخبار و غیره مطلع خواهید شد

جدیدترین مطالب

1 سال 7 ماه قبل

وقتیکه گوگل در فوریه ی سال گذشته پروژه ی AMP یا صفحات موبایلی پرشتاب رو کلید زد، سر و صدای وب مسترها بلند شد که آیا به این...