Loading

Article

جاوا چیست ؟ چگونه می توان برنامه نویسی کرد و تاریخچه ی جاوا چیست؟

جاوا چیست ؟

برنامه نویسی به طعم جاوا!
 

برنامه نویسی
تصور کنید که بخواهیم یک نرم افزار برای مصارف شخصی خود یا دیگران بسازیم. اولین کلمه ای که در این مورد به ذهنتان می رسد چیست؟
بسیاری از ما تنها واژه ای که به ذهنمان می رسد واژه برنامه نویسی است و تصورمان هم این است که برای ساخت نرم افزار با یک مانیتور با زمینه مشکی و نوشته های تو در توی انگلیسی با رنگ سبز مات طرف خواهیم شد! اما واقعیت کار اینطور نیست ؛ حداقل الان!
برنامه نویسی در حقیقت روشی است که با دستورات ساده مفاهیم عمیق را به کامپیوترمان بفهمانیم. این دستورات باید به قدری ساده باشند که اگر کسی فقط به چند عمل ساده ریاضی و قدرت مقایسه بین دو عدد اشراف داشته باشد بتواند با استفاده از این دستورات به مقصود ما برسد.
بیایید کمی تمرین کنیم! مثلا ما می خواهیم با استفاده از چهار عمل ریاضی و چند عدد که از طرف مقابل می گیریم ، اضلاع مربوط به یک مستطیل را بگیریم و در نهایت محیط و مساحت آن را محاسبه کنیم. بیایید شروع کنیم!
مراحل کار ما به این صورت است که:
1. شروع
2. اندازه ضلع اول را در متغیر x می ریزیم
3. اندازه ضلع دوم را در متغیر y می ریزیم
4. اندازه x ضربدر y را در متغیر S می ریزیم
5. اندازه y به علاوه x ضربدر 2 را در متغیر P می ریزیم
6. مقدار مساحت برابر است با S و مقدار محیط برابر است با P
7. پایان
می توانید درک کنید که چقدر آسان بود!
خب حال فکر کنید که ما چند دستور ثابت داریم که این کارهای ساده و قابل فهم را انجام می دهند! زبان های برنامه نویسی هم عمده تفاوتی که با هم دارند در بیان این دستورهاست. برخی زبان ها با پیچیدگی این دستورها را ارائه می دهند ؛ بدین سبب که این پیچیدگی به خاطر نزدیکی زبان به زبان صفر و یک قابل فهم برای سخت افزار است. این قبیل از زبان ها که تقریبا نا مانوس ترین و پیچیده ترین کدها را برای القای دستورات دارند را زبان های سطح پایین گویند. و اما برخی زبان ها پس از اینکه دستوراتشان را وارد می کنیم با تعجب می فهمیم که به مقدار بسیار زیادی به زبان گفتاری
شبیه است! این زبان ها برای ارتباط بین زبان سخت افزار و زبان قابل فهم برای انسان ها روش های خاص خود را به صورت خودکار پیاده سازی می کنند. به همین دلیل سرعت پردازش دستورات در این زبان ها نسبتا پایین تر از زبان های نزدیک به زبان ماشین است. به این زبان ها هم اصطلاحا زبان های سطح بالا می گویند.
از نمونه های عالی زبان های سطح پایین می توان به زبان محبوب C و C++ اشاره کرد که نسبت به باقی زبان های سطح پایین از اقبال بیشتری برخوردارند و از پیچیده ترین زبان های سطح پایین می توان به Assembly اشاره کرد که می توان گفت کابوسی برای برنامه نویسان بوده و هست! چرا که این زبان نزدیک ترین زبان به سخت افزار است البته پس از صفر و یک.
اما از زبان های سطح بالا می توان C# ، پاسکال(Pascal) ، Visual Basic و جاوا اشاره کرد. جاوا به قطع پرچمدار زبان های برنامه نویسی سطح بالاست.
 

جاوا ... ؟
جاوا یک زبان برنامه نویسی پیشرفته و شئ گراست! اگر نمی دانید که شئ گرا اصولا چه نوع از برنامه نویسی است بهتر است که باما همراه باشید، چرا که در مقاله های بعدی و در جای خودش در این مورد صحبت زیاد داریم. اما چه شد که جاوا به وجود آمد ؟!
 

تاریخچه شکل گیری زبان برنامه نویسی جاوا
در سال 1991 میلادی، شرکت Sun Microsystems پروژه ای تحت عنوان Green آغاز نمود. هدف اصلی این پروژه ایجاد ابزار نرم افزاری جهت کنترل دستگاه هایی مانند set-top Box (وسیله ای جهت دسترسی به اینترنت)، PDAها (Personal Data Assistant) و ... بود.
پس از تکمیل پروژه، مشکل بزرگی بر سر راه اعضای تیم قرار گرفت. این مشکل آن بود که گروه فوق با وجود ایجاد یک تکنولوژی جدید قادر به همسو کردن بازار با اهداف خود نبودند و در نتیجه فروش محصولشان با موفقیت همراه نبود. در این زمان (حدود 1993) شرکت Sun حدود 70 کارمند داشت. این مشکل سبب شد تا اعضای تیم و بخصوص James Gosling به فکر فرو روند که محصولی با این ویژگی ها به چه کاری خواهد آمد؟
پس از مدتی تحقیق و بررسی، اعضای گروه فهمیدند که با ورود به عرصـه ی اینترنت و به کارگیری تکنولوژی ابداعی خود، به موفقیت خواهند رسید. زیرا اینترنت در آن زمان به تازگی جایگاه ویژه خود را در بین کاربران عمومی باز کرده بود و روز به روز استفاده از آن عمومی تر می شد. (از تولد اینترنت تا آن زمان
حدود 20 سال می گذشت.)
 
خب اگر از تاریخچه عبور کنیم به نکات جالبی از نحوه ی برنامه نویسی جاوا می رسیم. جاوا از لحاظ syntax شبیه زبانهای قدرتمند C و C++ می باشد. این زبان تمامی ویژگی های شیءگرایی C++ را نیز در خود مورد استفاده قرار داده است. این نکته نیز خود یکی از دلایل محبوبیت و پیشرفت سریعتر جاوا محسوب می شود. چرا که زبانهای C و C++ جزء محبوب ترین و قوی ترین زبانهای موجود محسوب می شوند و برنامه نویسان زیادی با این دو زبان چه در گذشته و چه امروزه آشنا می باشند. از این رو Gosling و گروهش برای یادگیری راحتتر و در نتیجه ترویج زبان خود در بین برنامه نویسان و همچنین قدرتمند نمودن محصول خود از ویژگی های مفید این دو زبان استفاده نمود.
شعار Gosling پس از ارائه اولین نسخه جاوا این بود که :
“Write Once, Run Anywhere”
«یک بار بنویس ، همه جا اجرا کن!»
 
این شعار بسیار جاه طلبانه بود اما اگر عمیق تر بنگریم در حال حاضر به صورت تمام و کمال تحقق پذیرفته است! چرا که در بسیاری از پلتفرم ها از جمله کامپیوترهای شخصی ، وب ، دستگاه های همراه و ... کدهای این زبان قابل اجرا هستند.
 
با تشکر از وبلاگ « sun73.persianblog.ir»

دسته بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

صبح ایرانی ، مجله نشاط و سرگرمی

irPowerWeb میزبان مطمئن وب سایت شما

عضویت درخبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما از بروزرسانی محصولات ، خدمات ، اخبار و غیره مطلع خواهید شد

جدیدترین مطالب

1 سال 7 ماه قبل

وقتیکه گوگل در فوریه ی سال گذشته پروژه ی AMP یا صفحات موبایلی پرشتاب رو کلید زد، سر و صدای وب مسترها بلند شد که آیا به این...